تاريخ : جمعه سیزدهم اسفند ۱۳۸۹ | 13:29 | نویسنده : ر- م - الف

امّ سلمه، از زنان بزرگوار پيامبر مي‌گويد: روزي پيامبر در خانة من بود و حسن و حسين در برابر چشمان پيامبر، مشغول بازي بودند که فرشتة وحي فرود آمد و در حالي که با دست به امام حسين اشاره مي‌كرد، عرض كرد: اي محمد، پس از تو امّتت اين فرزندت را مي‌کشند...
پيامبر پس از شنيدن اين خبر گريست و او را در آغوش خويش فشرد، سپس جبرئيل مشتي از خاک کربلا را به پيامبر داد و حضرت آن را مي‌بوييد و مي‌فرمود: چه بويي دارد! بوي بلا و ابتلا مي‌دهد.
آنگاه رو به من کرده، فرمود: امّ سلمه! اين خاک را از من بگير و امانت نگهدار، هرگاه ديدي اين خاک به خون تبديل شد، بدان که فرزندم حسين را کشته‌اند. پس آن را از پيامبر گرفتم و در ميان شيشه‌اي قرار دادم و هر روز که چشمم به آن شيشه مي‌افتاد، بي‌اختيار مي‌گفتم: روزي که اين خاک، خون شود، به راستي که روز عظيمي خواهد بود و چنان نيز شد.
تصاویری هوائی از کربلای معلی

حیاط حرم حضرت اباعبد الله(ع)


نخستين گنبدي كه بر فراز مرقد امام ساخته شد در زمان منتصر عباسي بود . او پدرش متوكل را به قتل رساند و به ساختن بقعه و بناي حرم پرداخت .

در پايين پاي حضرت سالار شهيدان بقعة دسته‌جمعي شهداي بني‌هاشم قرار دارد. به همين جهت ضريح مطهّر به شکل شش گوشه است و برآمدگي ضلع شرقي آن، قبر دسته‌جمعي شهداي بني‌هاشم را در بردارد.

در روایت معتبر آمده است که دعا در زیر قبه حرم امام حسین (ع) مستجاب است.ضریح مطهر (ع)

مضجع شریف (ع)قتلگاه؛ قسمت پاياني سمت چپ رواق جنوب غربي ، به وسيله دري به سالن باريكي مرتبط است كه در آن يك اتاق نُه متري قرار دارد . اين مكان اندكي گود است و ديوارهاي آن آينه كاري و نقاشي شده است . در همين مكان شريف ، نواده رسول خدا ( صلّي الله عليه وآله ) شهيد شده است . از اين جا دري است كه به جاي گودتري راه دارد . گويند آن جا محلي است كه حضرت سيد الشهداء از اسب بر زمين افتاد.
ضریح شهدای کربلا - محل دفن شهدای کربلا ؛ به دستور حضرت سيّدالشهدا در روز عاشورا، هر يک از اصحاب که به شهادت مي‌رسيدند پيکر مطهر وي را از ميدان جنگ خارج کرده و در خيمه‌اي که به همين جهت نصب شده بود مي‌گذاشتند. طايفة بني‌اسد نيز هنگام دفن اجساد پاک شهيدان،‌ را در قبر دسته‌جمعي به عنوان اصحاب حضرت سيدالشهدا قرار دادند.


ضریح حبیب بن مظاهر (ع) پیریار 75 ساله باوفای امام حسین (ع)


ضریح ابراهیم مجاب - نوه امام موسی کاظم (ع) ؛ وقتی که سيد ابراهيم مجاب به عنوان اولين سيد فاطمي به حاير حسيني هجرت کرد، خطاب به قبر مطهّر امام حسين(عليه السلام) گفت: «اَلسَّلامُ عَلَيکَ يا أَبِي». صدايي شنيد که: و «اَلسَّلامُ عَلَيکَ يا وَلَدِي» لذا به مجاب; يعني کسي که او را پاسخ گفته اند، ملقّب شد.